Má môj očný problém súvis s mozgom alebo nervami?

Zodpovedané
28. apr 2022

Dobrý deň,

mám 21 rokov a asi 10 rokov dozadu som si všimla zvláštnu vec. Večer som nemohla spať a len tak náhodou som mala otvorené oči. Všimla som si, že keď som raz jedným a potom druhým okom pozriem napr. na stenu, tak v centre zorného poľa som videla takú čiernu mihotajúcu sa machuľu a po celom zornom poli také ako keby sa vlniace čiary. Keď sa pozriem na nejaký predmet priamo, nevidím ho. Musím pohnúť so zrakom.

Videnie mám cez deň a aj večer v poriadku, inak som krátkozraká. Stav sa mi nezhoršuje.

Môže to mať súvis s mozgom alebo nervami?

Očné vyšetrenia boli v poriadku. Lekári mi povedali, že to nič nie je, ale neviem si to vysvetliť.

Teoreticky by som o tom doteraz ani nevedela.

Ďakujem

Dobrý deň,

naozaj nejde o nič vážne. To, čo vidíte sú drobné útvary v sklovci. Ide o malinké kúsočky nečistôt, ktoré sa voľne pohybujú v sklovci. Sklovec je hmota podobajúca sa rôsolu, ktorá vypĺňa očnú buľvu a pomáha jej udržať určitý tvar. Tieto drobné zákaly nie je potrebné liečiť, ide o častý nález.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková