Má Kinito liečebné účinky na reflux?

Zodpovedané
15. dec 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám 30 rokov a nemám nadváhu. Pre bolesti v epigastriu a pálenie záhy som absolvovala gastroskopiu so záverom hiátová hernia a reflux bez ezofagitídy. Lekár mi dal Helicid a Kinito.

Helicid mi nezabral dostatočne, lebo aj naďalej som mala strašné pálenie záhy. Lekár zmenil lieky na Nolpaza 40 a mám brať aj Kinito.

Náš lekár nie je zhovorčivý a akosi aj napriek mojim otázkam mi nič nevysvetlil, prosím Vás o radu. Je Kinito potrebné užívať? Aký to má význam, keď nezvraciam? Je to len na zmiernenie pyrózy?

Má Kinito aj liečebné účinky na reflux? Ako dlho užívajú tieto lieky pacienti?

Špecialista mi kázal prísť o dva týždne pre ďalši recept.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

liek Nolpaza patrí do skupiny k tzv. inhibítorom protónovej pumpy, sú to lieky, ktoré sa dávajú pri pocitoch pálenia záhy, pri nadmernej tvorbe kyseliny v žalúdku, pre vredovej chorobe gastroduodena a ďalších iných chorobných stavoch tráviaceho traktu.

Kinito je liek, ktorý zlepšuje pohyblivosť tráviaceho traktu správny smerom a zamedzuje vracaniu (teda nepoužíva sa iba pri zvracaní), používa sa pri spomalenom vyprázdňovaní žalúdka, pri pálení záhy. Hiátová hernia je vlastne pruh v bránici, kedy sa časť žalúdka nachádza nad bránicou, a súčasne je narušený spodný zvierač pažeráka, čo sa prejaví spätným návratom kyslého obsahu zo žalúdka do pažeráka, pacienti to popisujú ako pálenie záhy.

V liečbe majú preto význam lieky, ktoré tlmia nadmernú tvorbu kyseliny v žalúdku a zároveň lieky, ktoré stimulujú pohyb tráviaceho traktu správnym smerom a to zhora nadol, aby sa natrávený obsah nevracal smerom naspäť. Dĺžku liečby určuje štandardne gastroenterológ, ale viac menej závisí od ťažkostí pacienta.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková