Listerióza a toxoplazmóza - ako sa vlastne dajú diagnostikovať?

Zodpovedané
18. nov 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať ako je to s diagnostikou chorôb listerióza a toxoplazmóza.

Zjedla som tatársky biftek a následne mi bolo dva dni dosť nevoľno. Nemala som však ani hnačku ani zvracanie, len mi bolo veľmi zle od žalúdka a večer ma trocha obchádzala zimnica. Teplotu som si nemerala, ale bolela ma hlava.
Známa ma naplašila týmito chorobami a nakoľko existuje malá možnosť, že by som mohla byť tehotná (neplánované, ešte nepotrvrdené tehotenstvo), tak som z toho trochu v strese.
Navyše som si prečítala, že obe diagnózy majú dlhšiu inkubačnú dobu.

Znamená to teda, že sa nemám snažiť otehotnieť v prípade, že teraz by sa mi tehotenstvo nepotvrdilo, kvôli tomu že môžem byť chorá?
Dajú sa tieto diagnózy potvrdiť na základe krvného rozboru?
Môžem žiadať rozbor od mojej všeobecnej lekárky?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Listerióza je infekčné baktériové ochorenie, najväčšie problémy spôsobuje vtedy, ak je toto ochorenie získané v tehotenstve alebo u pacientov s oslabenou imunitou.
Incidencia listeriózy je v Európe cca od 0,1 do 11,3 prípadov na milión obyvateľov, ide teda o veľmi zriedkavé ochorenie. Inkubačná doba je približne 90 dní. Existuje vrodená alebo získaná forma listeriózy. Získaná forma sa u niektorých ľudí môže prejaviť podobne ako mononukleóza, ďalej ako horúčkovité ochorenie, hnisavá meningitída, opakované potraty u žien, ochorenie podobné chrípke počas gravidity.
Vrodená skorá forma sa prejaví u tehotných žien počas tehotenstva, kedy dochádza k poškodeniu placenty a vzniku drobných hnisavých ložísk po takmer všetkých orgánoch plodu, hrozí teda predčasný pôrod, potrat s poškodením plodu.
Novorodenec sa môže nakaziť touto infekciou aj pri prechode pôrodnými cestami, vtedy hovoríme o vrodenej neskorej forme, kedy novorodenci majú poruchu termoregulácie, sacieho reflexu, dýchania a iné komplikácie.
Základom diagnostiky pri podozrení je priamy kultivačný dôkaz baktérie z krvi, likvoru, plodovej vody, mandlí atď.
U rizikových skupín (tehotné ženy, ľudia s oslabenou imunitou) platí, že by sa mali vyhýbať nedostatočne upraveným potravinám, výrobkom z nepasterizovaného mlieka, potravinám obsahujúcim surové vajcia. Liečba je antibiotická. Pri podozrení na toto ochorenie je vhodné navštíviť lekára infektológa. Klasický krvný rozbor nezistí prítomnosť ochorenia v organizme.

Toxoplazmóza podobne ako listerióza je riziková u tehotných žien a ľudí s oslabenou imunitou. Prenoscom ochorenia sú najčastejšie mačky, nakaziť sa dá prostredníctvom kontaminovaných predmetov – zelenina, nedostatočne upravené mäso. 80% nákaz prebieha bezpríznakovo, tieto formy sú nebezpečné pre tehotné ženy, pretože prebiehajúca infekcia môže poškodiť plod. Diagnostika spočíva vo vyšetrení protilátok, vyšetrenie pomocou PCR. Liečba je antibiotická a závisí od epidemiologickej situácie v danej oblasti. Keďže sa toxoplazmóza objavuje oveľa častejšie ako listerióza, tak sa u každej tehotnej ženy robí v prvom trimestri skríningové vyšetrenie na prítomnosť tejto infekcie v tele matky.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková