Krv z konečníka

Zodpovedané
15. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Od dnešného rána mi z konečníka pri potrebe vychádza pár kvapiek krvi. Pár dní ma aj trošku preháňalo.

Pred 4 rokmi mi bola diagnostikovaná ľahká forma histamínovej intolerancie a gastritída. Môže to byť len reakcia na tieto choroby?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

krvácanie z tráviaceho traktu sa delí na krvácanie z hornej alebo dolnej časti tráviaceho traktu.

Ak je problém v hornej časti tráviaceho traktu ( v žalúdku alebo prvej tretine tenkého čreva), tak krv, ktorá sa dostane z hornej časti do stolice je čierna a natrávená, stolica je mazľavá, ide o tzv. melénu. Najčastejšie ide o vredovú chorobu, zápaly žalúdka, nádory žalúdka.

Pri krvácaní z dolnej časti tráviaceho traktu sa v stolici objaví čerstvá krv. Krvácanie môžu v tomto prípade spôsobiť hemoroidy, ranky v oblasti konečníka, nádor v oblasti hrubého čreva, zápalové ochorenia čreva. Pri gastritíde by teda bola stolica čiernej farby, pri ľahkej forme histamínovej intolerancie by nemala byť taktiež prítomná krv v stolici. V tomto prípade je vhodné navštíviť Vášho lekára, ktorý Vás odošle pravdeopodobne na gastroenterologické vyšetrenie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková