Komorová tachykardia a užívanie liekov počas tehotenstva

Zodpovedané
9. jan 2019

Dobrý deň,

som v 29. týždni tehotenstva a mám komorovú tachykardiu. Lekár mi pedpísal lieky Cardilan a Egilok. Môžu tieto lieky ublížiť bábätku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
komorová tachykardia je akútny, život ohrozujúci stav, ktorý treba urgentne riešiť. Vo Vašom prípade pôjde pravdepodobne o sínusovú tachykardiu, čo znamená, že srdcová frekvencia je nad 90 úderov za minútu. Cardilan je lieky, ktorý obsahuje draslík a horčík, ide o minerály, ktoré sa vyskytujú v našom organizme a sú nevyhnutné pre správnu činnosť srdca. Užívanie Cardilanu sa považuje v tehotenstve za bezpečné. Podávanie Egiloku v tehotenstve musí doporučiť lekár špecialista kardiológ alebo internista, podáva sa vždy najnižšia dávka. Po pôrode je dôležité sledovať novorodenca, či nedôjde k poklesu srdcovej frekvencie alebo tlaku.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková