Kliešť v prvom trimestri. Aké nebezpečenstvo hrozí?

Zodpovedané
17. aug 2022

Dobrý deň,

včera ma dvakrát vedľa seba uhryzol kliešť. Zistila som to, pretože ma to miesto štípalo. Keď som sa pozrela na ruku, mala som vedľa seba dve uhryznutia a nezahryznutého, loziaceho kliešťa.

Hneď som ho striasla, no objavili sa mi dve začervenané miesta po uhryznutí, niečo podobné ako pri uštipnutí komárom.

Aktuálne som v 9. týždni tehotenstva a obavám sa možného vplyvu na plod.

Je možné podstúpiť nejaké vyšetrenie?

Hrozí mi nejaké riziko, ak ma kliešť len uhryzol, ale neprisal sa?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa vám do 72 hodín neobjavil typicky fľak, ktorý sa objaví pri borelióze, tak si myslím, že vám nehrozí žiadne riziko.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková