Je trvalé zväčšené uzliny na krku normálne?

Zodpovedané
5. sep 2019

Dobrý večer,

na krku mám asi 6 uzlín. Nie sú veľké, ale mám pocit, že nemiznú. Už ich mám vyše roka. Absolvovala som už 2x sono, ale boli v poriadku.

Záver bol, že som tzv. uzlinový typ. Bojím sa už chytiť krku.

Je trvalé zväčšené uzliny na krku normálne?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri zväčšených lymfatických uzlinách sa štandardne robí sonografické vyšetrenie a krvné testy.

Ak sú výsledky negatívne (štandardne to posudzuje hematológ), tak ide o tzv. reaktívnu lymfadenopatiu bez zjavnej príčiny. Tá môže pretrvávať u niektorých pacientov mesiace až roky.

V tomto prípade by sa malo aspoň raz ročne realizovať sono lymfatických uzlín na krku.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková