Je odber kostnej drene v mojom prípade naozaj nutný?

Zodpovedané
23. okt 2022

Dobrý deň,

mám 29 rokov a 2 roky zvýšené hodnoty trombocytov v krvi (maximálna hodnota 629). Prešla som v tom čase aj tehotenstvom, vtedy bola hodnota trombocytov u mňa okolo 300. Po pôrode sa mi zvýšili na 420. Krvný obraz a ostatné hodnoty mám v úplnom poriadku. Zistili mi však pozitivitu JAK2. Nenasadili mi žiadnu liečbu, užívam len kyselinu acetylsalicylovú. Bolo mi však povedané, že mám absolvovať odber kostnej drene z panvy.

Je kvôli môjmu problému nutný zásah do organizmu tak invazívnym vyšetrením ako je odber kostnej drene z panvy?

Nedá sa diagnóza zistiť aj inak?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám hematológ doporučil odber kostnej drene, tak je vhodné urobiť toto vyšetrenie. Nie všetko sa dá zistiť z krvného obrazu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková