Je normálny opuch a povlak na jazyku po výbere mandlí?

Zodpovedané
20. sep 2021

Dobrý deň,

desiaty deň mám vybraté krčné mandle. Objavil sa mi jemný výsev, hlavne pod prsiami. Tipujem, že bude zo slabšej hygieny (keď nám kázali len studenú a rýchlu sprchu do kontroly, ktorá má byť na 14. deň) alebo alergia.

Beriem Ospen, Algifen/Novalgin.

Mám to riešiť?

Dala som si na noc Dithiaden. Skúšala som Sudocream, zinkovú masť, Imazol krém pastu.

Ďalší problém je strašne biely (slabo žltý) povlak na jazyku. Jazyk je aj opuchnutý od operácie, ale dnes mi vadil akosi viac. Ako keby napuchol.

Je normálny opuch a povlak na jazyku?

Obávam sa plesne.

Ďakujem

Dobrý deň,

povlak na jazyku môže byť prejavom infekcie v ústnej dutine. Dôležité je preplachovať si ústa roztokom ako napr. Tantum Verde.

Odporučila by som zobrať ster z jazyka. Opuch môže súvisieť s alergiou alebo s pooperačným stavom. A ak Vám zabral Dithiaden, tak príčina opuchu bude alergická. Ak nedošlo k zlepšeniu, tak opuch bude súvisieť s pooperačným stavom. Na pooperačné opuchy je vhodné užívať Wobenzym.

Výsyp pod prsiami bude najskôr spôsobený zhoršenou hygienou v tejto oblasti. Chvíľu trvá, kým sa vyrážky zmiernia, aspoň 3 - 5 dní.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková