Je normálne takéto trávenie a hnačka v 2.trimestri tehotenstva?

Zodpovedané
11. mar 2023

Dobrý deň,

som v 23. týždni tehotenstva a asi 3 týždne ma trápi redšia stolica, ktorú mám 2x denne. Absolvovala som výter, ten bol negatívny. Užívam probiotiká ProbioFix na úpravu čriev a bežné tehotenské vitamíny LadeeVita, vitamín D. Kvôli môjmu trombofilnému stavu ešte beriem Anopyrin a Clexan od začiatku tehotenstva. Asi týždeň užívam aj železo kvôli anémii. Pociťujem často nadúvanie a s tým spojené kŕče. Na to mi pomáha Espumissan. Keď si nasadím prísnu diétu, tak to prejde, ale potom sa mi to vráti, keď začnem normálne jesť.

Je normálne takéto trávenie v tehotenstve?

Viem si pomôcť niečím, čo si môžem dať na trávenie?

Alebo mám žiadať od obvodného lekára nejaké podrobnejšie vyšetrenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

redšia stolica nemusí hneď znamenať nejaký zdravotný problém.

Vhodné je ešte vyšetriť stolicu na antigén Helicobaktera pylori.

Ak budú uvedené problémy stále pretrvávať , tak je ich potrebné konzultovať s gastroenterológom.
Na zlepšenie trávenia si môžete kúpiť produkty s obsahom mäty.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková