Je mutácia MTHFR - homozygot dôvod na antikoagulačnú liečbu?

Zodpovedané
20. feb 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom potreby liečby v mojom prípade.

Považuje sa mutácia MTHFR - homozygot za trombofilný stav a je potrebná antikoagulačná liečba?

Ďakujem

Dobrý deň,

tieto mutácie sú dedičné, čo znamená, že ich získavame od svojich rodičov. Pri tejto mutácii je potrebné dbať na prísun dostatočného množstva vitamínov skupiny B, zvyčajne sa podáva kyselina listová.
Antikoagulačná liečba je indikovaná v záťažových situáciách, ako napríklad operačný zákrok, tehotenstvo, dlhé cestovanie. Liečbu vždy indikuje hematológ, teda Váš hematológ Vám vysvetlí podrobnejšie, kedy ho máte kontaktovať.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková