Je možná úprava zvýšeného tlaku, keď schudnem?

Zodpovedané
30. máj 2019

Dobrý večer,

z dôvodu prírastku na hmotnosti (sedavé zamestnanie, málo pohybu) mi bol diagnostikovaný zvýšený krvný tlak hraničné pásmo. Podľa Holtera to je niekedy zásah do 1 až 2 stupňa.

Výsledky z krvi sú v poriadku. Cukor, hormóny štítnej žľazy, kreatín, urea, pečeňové testy a cholesterol boli v poriadku, Mala som len zvýšenú kyselinu močovú na 490. Užívam liek Prenessa 0,5 tabletky ráno, 0,5 podvečer a 1 tabletku Milurit 100.

Je možná úprava tlaku pri znížení hmotnosti o 10 - 15 kg?

Môže potom dôjsť aj k vysadeniu liekov?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre redukcii hmotnosti by malo dôjsť aj k úprave krvného tlaku, teda k jeho poklesu. Niektorým pacientom sa po úprave životosprávy úplne vysadia lieky na vysoký krvný tlak.

Pri diagnostikovaní hypertenzie sa pacientom vždy odporúča redukcia hmotnosti, obmedzenie soli v jedálničku a dostatočná pohybová aktivita.

Pri poklese hmotnosti by sa mala upraviť aj hladina kyseliny močovej, ak sa dodržiava diéta s obmedzením alkoholu, mäsa a údenín.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková