Je hodnota cukru 5,11 u tehotnej ženy privysoká?

Zodpovedané
8. feb 2023

Dobrý deň,

v 12. týždni tehotenstva mi bola diagnostikovaná tehotenská cukrovka. Včera som bola u diabetologičky. Tá ma zvozila, že prečo mi ten test robili tak skoro. Odpovedala som jej, že preto, lebo mám nadváhu a vtedy sa to robí skôr. Tak začala kričať, že v žiadnom prípade. Vraj to je skoro na test a to nie sú dobré výsledky, že ma neberie, dovidenia a buchla dverami!

O minútu vyšla von, že ma teda vezme, ale len preto, lebo som tehotná. Výsledky sú vraj hrozné, výsledky z krvi nalačno majú byť u tehotnej do 5,0 a ja som mala 5,11. Že to je neskutočne veľa! Pýtala sa, koho mám cukrovkára v rodine. Keď som odvetila, že nikoho, tak mi neverila. Vraj niekto musí byť cukrovkár, keď mám tie výsledky takéto.

Sestrička mi dala 5 ampuliek na krv, odbery mám urobiť nalačno, potom 2 hodiny po raňajkách, 2 hodiny po obede a 2 hodiny po večeri. O takomto postupe počujem prvý raz. Mám z tejto lekárky zlé pocity, ale iný diabetológ v okolí nie je. Nalačno som mala 5,11, po hodine 9,02 a po dvoch hodinách 7,43. Naozaj nikto v rodine nie je cukrovkár a aj ja napriek tomu, že mám nadváhu, som nikdy nemala zvýšený cukor. Zvykla som si ho preventívne merať, keďže lekári ma vždy strašili, že nadváha spôsobuje diabetes. Som v strese z toho celého.

Myslíte, že keď je hranica u tehotných do 5,0 a ja som mala 5,11, tak je to naozaj tak veľa?

Ďakujem

Dobrý deň,

hranica 5.11 nie je až taká hrozná.

Dôležité je dodržovať prísnu diétu, teda režim diabetika. Tehotné pacientky sa zvyčajne sledujú a na diéte si dokážu udržať hladinu cukru aj bez liečby.

Dôležité je mať aj každý deň pravidelný pohyb, aby Vám veľmi nestúpala váha.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková