Je chronická borelióza pred otehotnením nebezpečná?

Zodpovedané
25. okt 2022

Dobrý deň,

mám boreliózu v chronickom štádiu. Už trikrát som bola antibiotikami preliečená počas posledných 15 rokov. Okrem mierneho únavového syndrómu sa mi neprejavovala.

Počas prvého tehotenstva (2021) sa mi zhoršili výsledky testov (IgG 140, IgM hraničné hodnoty). Po pôrode sa mi opakovane vracia herpes a atopický ekzém, pričom s oboma týmito komplikáciami som už roky problém nemala. Keďže som sa presťahovala do Trenčianskeho kraja, hľadám špecialistu tu, prípadne v Bratislavskom kraji.

Vedeli by ste mi odporučiť kvalitnú ambulanciu v tejto oblasti, kde by mohli sledovať moju boreliózu?

Mohlo tehotenstvo reaktivovať boreliózu a môžu byť súčasné problémy spôsobené oslabenou imunitou v dôsledku boja tela s boreliózou?

Od januára 2023 máme v pláne snahu o druhé dieťatko.

Mala by som sa predtým ešte preliečiť antibiotikami, alebo to pri súčasných príznakoch (neviem, či s tým má borelióza niečo spoločné) nie je potrebné?

Môže moja borelióza nejako ohroziť tehotenstvo a dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

borelióza sa neuvádza ako ochorenie, ktoré primárne poškodzuje plod. Pokiaľ nemáte nové príznaky, alebo sa nezhoršili doterajšie príznaky, tak si myslím, že nie je potrebné preliečiť boreliózu.

S nájdením infektologickej ambulancie Vám neporadím, keďže nepôsobím v uvedených regiónoch.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková