Ide o niečo vážne, keď sa mi zhoršuje zrak, aj keď nosím okuliare?

Zodpovedané
2. dec 2019

Dobrý deň,

mám 32 rokov a už od strednej školy som nosila okuliare, aby som videla na tabuľu. Viac som ich ale nenosila ako nosila. Asi pred 3 rokmi som si zrak dala premerať v optike a odvtedy nosím okuliare poctivo celý deň.

Už pri meraní mi doktor nameral rozdielnosť dioptrií. Nastavil mi skla tak, že som videla super. V poslednom čase si všímam, že zrak mám zasa horší. Hlavne na ľavé oko vidím slabšie, ale to bolo slabšie aj pred nosením okuliarov. Nie je to veľká zmena. Samozrejme, že som googlila a som vystrašená.Na očnom som bola naposledy pred štyrmi rokmi.

Ide o niečo vážne, keď sa zhoršuje zrak, aj keď nosím okuliare?

Môže to byť z krčnej chrbtice?

Som aj unavená, mám 3 malé deti. Mám alergiu a často má oči svrbia, režú, stále mám potrebu si ich škrabať.

Pozerám veľa na telefón?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

myslím si, že zrak sa môže zhoršiť aj napriek tomu ak nosíte okuliare. Nosenie okuliarov nie je 100% záruka, že zrak sa Vám nezhorší.

U žien sa zrak môže zhoršiť aj počas tehotenstva a pôrodu. Preto ak ste rodili v posledných 4 rokov, tak zhoršenie zraku mohol spôsobiť aj pôrod. Ďalej zrak sa zhoršuje aj vtedy, ak nie je dostatočné osvetlenie v miestnosti, ak teda pozeráte večer v tme do mobilu, tak Vaše oči sa viac namáhajú.

Najvhodnejšie by bolo navštíviť očného lekára, ktorý znovu skontroluje zrak a ak je to potrebné tak odporučí nové dioptrie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková