Hemoroidy po pôrode

Zodpovedané
12. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hemoroidov. Nikdy som s nimi nemala skúsenosti a ani problémy. Po pôrode sa mi objavil 1 vonkajší hemoroid, ktorý je veľmi bolestivý. Obmedzuje ma v akomkoľvek pohybe, sedení, chôdzi, vstávaní z postele.

V pôrodnici mi sestrička poradila čapíky Faktu. Začala som ich užívať, no v príbalovom letáku je uvedené, že používanie u dojčiacich žien treba konzultovať s lekárom.

1 cm od hemoroidu už mám šitie po nástrihu, preto mi neodporúčali žiadne maste. Po toalete používam vlhčený toaletný papier bez parfumácie, pomerne často sa aj sprchujem.

Je vhodné pokračovať v užívaní čapíkov?

Môžem liečbu doplniť aj inými prípravkami?

Ako si môžem účinne uľaviť od bolesti?

Ďakujem

Dobrý deň,

na hemoroidy môžete používať Faktu masť alebo čapíky, okrem tejto masti sa v rámci lokálnej liečby používa aj mastička heparoid, alebo sedavé kúpele v odvare z dubovej kôry (maste a kúpele aplikovať až po zhojení epiziotómie).

Pri hemoroidoch sa odporúčajú venofarmaká (napr. detralex), ktoré sa užívajú pri akútnom zhoršení podľa špeciálnej schémy. Tieto lieky sú viazané na lekársky predpis.

Ak dojčíte, tak na tlmenie bolesti sú pre Vás vhodné lieky proti bolesti s paracetamolom (Paralen, Panadol...)

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková