Existuje vyšetrenie, ktoré odhalí dôvod vzniku lymfedému?

Zodpovedané
2. apr 2019

Dobrý deň,

začiatkom minulého roka mi začal v práci opúchať členok, ktorý vždy cez noc odpuchol a cez deň sa opuch objavil znova. Po troch týždňoch som to začala riešiť.

Veľa lekárov mi na to nevedelo nič povedať. Nakoniec som sa dostala do onkologického ústavu v Bratislave, kde mi zmerali nohu. Zapísali si veľkostný rozdiel a bez vyšetrení mi diagnostikovali lymfedém. Vraj ešte pochodím nejaké vyšetrenia (CT, gastro, kolonoskopia, prsníky) na vylúčenie nádoru. Nádor mi nájdený nebol a tu sa to skončilo.

Nedozvedela som sa prečo mám lymfedém.

Môže byť dôvodom tetovanie na stehne?

Mala som stojatú namáhavú prácu, v ktorej som dala výpoveď, lebo mi tam noha spúchala a boli mi odporúčené lymfodrenáže. Na lymfodrenáž som chvíľu chodila, ale po čase som prestala. Zistila som, že keď nohu veľmi nenamáham ako v práci, tak opúcha len veľmi máličko alebo skoro vôbec.

Už je to odvtedy vyše roka a nohu mám stále v rovnakom stave. Nijako sa to nezhoršuje a ani nemení. Cez deň trošiťka opuchne, v noci opuch zmizne.

Existuje vyšetrenie, ktoré odhalí dôvod vzniku lymfedému?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
lymfedém vzniká pri znížení transportnej kapacity lymfatických ciev alebo blokádou toku lymfy. Rozlišuje sa lymfedém primárny a sekundárny. Primárny lymfedém je vrodený a vzniká nedostatočne vyvinutými lymfatickými kapilárami a môže sa objaviť kedykoľvek počas života, najčastejšie sa objavuje do 35 rokov. Prejavy primárneho lymfedému závisia od stupňa poškodenia lymfatických ciev, od funkcie žilového systému, od hormonálnych výkyvoch a iné). Sekundárny lymfedém vzniká často po rádioterapii, po úrazoch a pri malignitách. Pri objavení lymfedému sa vždy pátra po onkologickom ochorení, ak sa vylúčia príčiny sekundárneho lymfedému, tak najskôr pôjde o primárny lymfedém.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková