Dá sa z krvi zistiť rakovina?

Zodpovedané
21. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zistenia rakoviny.

Dá sa z krvi zistiť rakovina?

Môže mi lekár predpísať kompletné vyšetrenie krvi, ako sa robí po darovaní krvi?

Darovať krv momentálne nemôžem, lebo dojčím.

Ďakujem

Dobrý deň,

zistiť rakovinu z krvi sa dá iba u niektorých nádorov. Avšak onkomarkery neslúžia na diagnostiku nádorového ochorenia, ale na sledovanie účinnosti liečby. Napr. nádor hrubého čreva sa zvyčajne diagnostikuje tak, že pacientovi vyjde pozitívny test na okultné krvácanie. Nádor prostaty by mal byť odhalený pri pravidelných urologických preventívnych prehliadkach. Gynekologické nádorové ochorenia by mali byť zistené počas preventívnych prehliadkách, hematologické malignity zvyčajne zistíme pri zlom krvnom obraze alebo zväčšených lymfatických uzlinách.

Teda odber krvi Vám nezaručí to, že môžete mať istotu, že v tele nemáte rakovinu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková