Dá sa pomocou EEG vyšetrenia potvrdiť, resp. vylúčiť nádorové ochorenie mozgu?

Zodpovedané
4. apr 2019

Dobrý deň,

minulý týždeň som absolvovala EEG vyšetrenie kvôli bolestiam hlavy. Som tehotná a za pár dní mam termín pôrodu. Na vyšetrení mi povedali, že je všetko v poriadku, nič viac.

Bojím sa hlavne kvôli pôrodu, aby sa mi pri ňom niečo nestalo.

Dá sa pomocou EEG vyšetrenia potvrdiť, resp. vylúčiť nádorové ochorenie mozgu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

EEG vyšetrením sa nedá jasne určiť nádorové ochorenie mozgu.

Elektroencefalografia (EEG) je vyšetrovacia metóda, ktorá zaznamenáva činnosť mozgového tkaniva. Zo zachytených odchýlok sa dá povedať, či sa na mozgu nachádzajú nejaké organické zmeny, ktoré vyvolávajú tieto zmeny na EEG.

EEG sa využíva pri diagnostike epilepsie, následkov mozgových poranení, následkov cievnych mozgových príhod, zápalov mozgu, nádorov ako aj funkčných mozgových porúch.

Na potvrdenie nádoru by bolo potrebné realizovať CT alebo MR vyšetrenie mozgu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková