Dá sa fonendoskopom odhaliť možný zápal srdcového svalu?

Zodpovedané
7. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Doužívala som antibiotiká a som bez teploty a bez nádchy. Kašeľ mi však pretrváva a v hrdle cítim hlien. Už prešlo 1,5 mesiaca a stále nie som ok. Lekárka ma na kontrole popočúvala a vraj dýchanie je čisté a hrdlo tiež. Z výteru hrdla mi vyšli trochu rozmnožené baktérie streptokoka, ale na nález to nie je.

Pri kašli cítim ako tlak na chrbtici

Odhalila by lekárka fonendoskopom možný zápal srdcového svalu?

Pijem skorocelový čaj a ACC long. Ďalší postup mi lekárka nenavrhla.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zápal srdcového svalu sa nedá diagnostikovať na základe vyšetrenia fonendoskopom.

Zápal srdcového svalu sa vyskytuje zriedkavo a prejavuje sa zvyčajne dušnosťou, bolesťami na hrudníku, únavou, horúčkami, búšením srdca - príznaky sú teda nešpecifické.

Nemyslím si však, že vo Vašom prípade ide o zápal srdcového svalu, môže ísť o nedoliečený zápal dýchacích ciest a bolesti na hrudníku sú pravdepodobne z kašľania.

K liečbe si ešte môžete pridať Zinkorot a preparáty na podporu imunity, napr. Echinaceu alebo Imunoglukán. Na tzv. odhlienenie môžete vyskúšať Soledum. Sú to kapsule, ktoré pomáhajú pri vlhkom kašli a sú protizápalové, teda tlmia zápal.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková