Dá sa astma vyliečiť?

Zodpovedané
3. aug 2019

Dobrý deň,

môj manžel je astmatik a má tiež alergie na niektore byliny kvitnúce v lete. Napr. na palinu.

Pred pár rokmi sme boli na dovolenke pri mori a on sa vrátil so zápalom pľúc. Mal atypický zápal pľúc spôsobený pľúcnymi chlamydiami. Pravdepodobne z klimatizácie v hoteli. Odvtedy mu zistili alergiu a aj astmu. Tento rok sa to zopakovalo.

Lieči sa a snaží sa všetko dodržiavať. Mne sa zdá, že stav sa mu zhoršuje.

Dá sa astma vyliečiť?

Ako mu môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

astma je ochorenie, ktoré si vyžaduje liečbu a liečba závisí od typu astmy.

Lieky pomáhajú udržať astmu pod kontrolou. Niektoré typy astmy si vyžadujú neustálu liečbu, iné s postupom času odoznejú spontánne.

Pacienti s astmou sú náchylnejší na respiračné infekcie, preto by bolo vhodné posilniť imunitný systém. Niektoré preparáty sú voľne predajné, napr. Imuniglukán, zvyšné sú na lekársky predpis na odporúčanie imunoalergológa.

Pri opakovaných infekciách dýchacieho systému sa odporúčajú imunostimulanciá, napr. Bronchovaxom (na lekársky predpis).

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková