Čo znamenajú zvýšené výsledky kortizolu a androstendiónu?

Zodpovedané
18. nov 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojich výsledkov - kortizol 1343 a androstendión 34.

Čo znamenajú tieto zvýšené hladiny?

Ďakujem

Dobrý deň,

androgény sú mužské pohlavné hormóny, teda v tele ich máte viac. Kortizol je hormón, ktorý môže byť aj falošne pozitívny v stresovom období.

Aby sa objektívne zhodnotila funkcia tohto hormónu, tak je potrebné skontrolovať jeho funkciu viacerými odbermi počas dňa. Pre uvedené výsledky by bolo vhodné doplniť sonografické vyšetrenie nadobličiek.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková