Čo znamenajú tiky na tele?

Zodpovedané
9. dec 2019

Dobrý deň,

mám 35 rokov a dojčím 20 mesačnú dcérku. Som dosť fyzicky a psychicky vyťažená. Od augusta tohto roka som mávala mravenčenie v rukách, nohách, v tvári, okolo úst.

Bola som u neurológa a zistil, že mi chýba v nervoch vitamín B, magnézium, zinok a vitamín K. Že som dosť vystresovaná. Vážnejšiu poruchu nezistil. Po užívaní týchto vitamínov sa môj stav zlepšil. Mravenčenie už skoro úplne vymizlo. Vitamíny užívam naďalej,

Asi pred 2 týždňami som začala mať tiky na tele, hlavne v ľavej nohe na spodku z vnútornej strany a v lýtku. Mám ich občas aj v bruchu pod rebrom, hlavne na ľavej strane asi 5 až 10 cm pod hrudnou kosťou . Už sa mi vyskytli aj na chrbte a na ruke. K neurológovi som objednaná až o 2 týždne. Dnes mám kašeľ a pri kašli tiež pociťujem tiky v bruchu asi vo výške spodného rebra.

Podľa môjho názoru mám asi tetániu.

Čo znamenajú tieto tiky?

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ide o veľmi nešpecifické prejavy. Veľmi nerozumiem Vášmu vnímaniu pojmu tiky, pretože tiky sú pohyby, ktoré človek nemôže ovládať, objavujú sa vo forme stereotypných pohybov alebo zvukov.

Vykonanie tiku prináša zvyčajne úľavu.

Zatiaľ by som Vám odporučila užívať minerály a vitamíny ako doteraz. Môže ísť aj tetániu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková