Čo znamená výsledok markeru S-ALP?

Zodpovedané
16. feb 2022

Dobrý deň,

v rámci prevencie som si súkromne dal spraviť odber parametrov z krvi.
Vyšla mi nižšia hodnota markeru S-ALP kostny na úrovni 0,41. Norma je 0,46 - 1.5.
V máji 2021 bola na úrovni 0,46.

Mám bolesti kĺbov, operované rameno, utrhnutú bicepsovú šľachu, výrazné haluxy, prasknutú poslednú platničku, degenerované 2 stavce v krčnej chrbtici ako aj v hrudnej. Mám diagnostikovanú hypermobilitu, ktorá degeneráciam neprospevia.

Čo môže predikovať výsledok tohto markeru?

Je nutné kontaktovať lekára?

Ďakujem

Dobrý deň,

nižšia hodnota kostnej formy ALP sa objavuje veľmi vzácne a to pri intoxikácii vitamínom D, pri liečbe liekmi proti epilepsii alebo liekmi na zníženie cholesterolu a pri vrodenej hypofosfatémii.

Mylsim si, že je vhodné odber zopakovať, pretože nízka hladina ALP sa objavuje naozaj veľmi zriedkavo.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková