Čo znamena výrastok na zápästí?

Zodpovedané
24. mar 2019

Dobrý deň,

pred 2 týždňami sa mi spravil takýto výrastok na zápästí medzi 2 žilami. Na pohmat je tvrdý.

Čo znamená takýto výrastok?

Ďakujem

Dobrý deň,

najskôr pôjde o ganglióm, ide o nezhubnú podkožnú cystu, ktorá vzniká v oblasti kĺbov a šliach horných a dolných končatín. Ganglióm je tukový útvar, ktorý obsahuje kĺbny maz. Tieto útvary vznikajú najčastejšie na podklade mechanického poškodenia alebo úrazu, inokedy má vznik gangliómu súvis so vznikom degeneratívneho ochorenia, ako napr. reumatoidná artritída, nie sú pre pacientov zdraviu nebezpečné.

Počas rastu sa môže stať, že cysta praskne a vstrebe sa alebo sama zanikne. Prvým príznakom býva opuch v mieste nahromadenia mazu do veľkosti hrášku, ale aj slivky. Tuková hrčka nebýva bolestivá na dotyk, môže však spôsobovať obmedzenie pohybu alebo bolesť, ak sa nachádza v blízkosti nervu, na ktorý môže pri raste tlačiť.

Liečba gangliómu je chirurgická, čiže operačné odstránenie útvaru.

V niektorých prípadoch pomáha aj lokálne rozmasírovanie pomocou prípravkov, pomocou ktorých zmäknú cysty.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková