Čo znamená vaskularizácia?

Zodpovedané
24. mar 2019

Dobrý deň,

na USG štítnej žľazy mi vyšli tieto výsledky:

Oba laloky symetrickej veľkosti - pravý 17x20x53 mm, ľavý 16x18x52 mm, isthmus šírky 4 mm.
Oba laloky nehomogénne zníženenej echogenity, popretkávané splývajúcimi hypoanechogénnymi areami, ojedinele sa zobrazujú hyperechogénne seprta ostrých okrajov, v CFM výraznejšie vaskularizované, bez ložiskových zmien.
Záver: thyreopatia s nehomogénne zníženou echogenitou a s výraznejšou vaskularizáciou.

Viem, že mám zníženú funkciu štítnej žľazy. Krvné testy mi zatiaľ vždy vyšli podľa lekára tak, že nebolo treba lieky ani počas tehotenstva.

Čo znamená vaskularizácia?

Ďakujem

Dobrý deň,

vaskularizácia znamená zvýšené prekrvenie tkanív, vo Vašom prípade štítnej žľazy.

Pri štítnej žľaze býva zvýšená vaskularizácia najčastejšie pri autoimunitných zápaloch štítnej žľazy.

Krvné testy môžu byť dlhodobo v norme a liečba nie je potrebná, je nutné však pravidelne sledovať a kontrolovať funkciu štítnej žľazy.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková