Čo znamená náplň jugulárnych vén?

Zodpovedané
11. máj 2020

Dobrý deň,

bola som na kardiológii a doktorka mi napísala, že mám normálnu náplň jugulárnych vén a pulzáciu karotíd.

Čo to znamená?

Už dlhšiu dobu mám zväčšenú žilu na krku. Bojím sa, že či tam nemôžem mať trombózu. Dlhšiu dobu som tam mala cucfleky.

Mohla sa mi urobiť zrazenina?

Ale ak mám normálnu náplň jugulárnych vén, tak by som tú žilu mala mať normálnu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň

náplň jugulárnych žíl si všíma každý internista a kardiológ. Táto náplň je zvýšená pri pravostranným srdcovom zlyhávaní a lekár si ju všíma pri fyzikálnom vyšetrení a keď je nález v poriadku, tak sa píše do nálezu, že náplň jugulárnych žíl je normálna.

Ak by ste mali trombózu týchto žíl, tak by to bolo viditeľné pri fyzikálnom vyšetrení a následne by ste boli odoslaná na sono vyšetrenie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková