Čo znamená mravenčenie v nohách?

Zodpovedané
30. sep 2019

Dobrý deň,

mám 35 rokov, som nefajčiarka a som na materskej dovolenke. Synček má 4 roky a dcérka 18 mesiacov. Ju ešte stále kojím. Som dosť vystresovaná a neviem čo skôr. Som psychicky a aj fyzicky dosť vyčerpaná.

Deti nosím často na rukách. Syn váži už 20 kg.

Moje problémy začali pred 6 mesiacmi, keď ma asi dva týždne boleli kríže. Mala som problém vystrieť sa Potom mi to prešlo. Z ničoho nič mi tŕpla ruka. Slabý pocit tŕpnutia som mala asi dve hodiny. Potom mi dala mamina Neuromultivit a do 10 minút mi to prešlo úplne. Tieto stavy sa mi začali opakovať a začalo mi aj mravenčiť v nohách.

Volala som doktorke. Tá povedala, aby som prišla na krv, že mi asi chýba nejaký vitamín. Výsledky som mala v poriadku. Povedala, že podľa nej som vyčerpaná a potrebujem oddych. Na internete som čítala, že môže ísť o tetániu. Doktorka mi povedala, že jednej pacientke toto ochorenie bolo potvrdené. Neurológ jej dal iba vitamín B a magnézium.

Slabé mravenčenie a ako keby pocit unavených nôh mám najmä doobeda, a to keď vstanem z postele. Pri chôdzi a na prechádzke to nemám.

Kúpila som si vitamín B a zvažujem akupunktúru u jedného neurológa.

O aký problém sa môže jednať?

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

tŕpnutie a mravčenie v končatinách môže byť spôsobené aj nadmerným zaťažením končatín a chrbtice. Napr. pri častom nosení detí na rukách, kedy sú chrbtica a okolité svaly namáhané a takto môže dôjsť k dráždeniu nervov, ktoré inervujú končatiny. To sa prejaví tŕpnutím, mravčením alebo bolesťami.

Tetánia je ochorenie, ktoré sa dnes vyskytuje pomerne často a jej hlavným spúšťačom je stres a únava a taktiež sa prejavuje tŕpnutím končatín, pocitom dusenia sa, celkovou schvátenosťou.

Vhodné je pokračovať v užívaní vitamínov skupiny B. Z nich na regeneráciu nervov sú najvhodnejšie preparáty Milgamma alebo Revitanerv, ďalej určite treba užívať Magnézium. Okrem toho je dôležité vyhýbať sa stresu a mať dostatočný spánkový režim (chápem však, že u mamičiek s malými deťmi je náročné nájsť si čas iba pre seba a oddychovať).

Ak by ťažkosti pretrvávali, tak je vhodné neurologické vyšetrenie a akupunktúra Vám môže tiež pomôcť, preto by som vyskúšala aj túto možnosť.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková