Čo znamená erózia a ektropium krčka maternice?

Zodpovedané
19. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Pred mesiacom som bola prvýkrát u gynekologičky na preventívnej prehliadke a dala som si predpísať antikoncepciu, ktorú som začala nedávno užívať. Teraz som si náhodne pozerala v aplikácii poisťovne vyšetrenia a doktorka mi tam nahodila erózia a ektropium krčka maternice.

Čo to znamená?

Nemá to vplyv aj na účinok antikoncepcie?

Mám znovu navštíviť gynekologičku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

eózia znamená niečo ako drobná trhlinka na krčku maternice a ektropium je vyvrátenie časti sliznice maternice. To znamená, že pri vyšetrení krčka maternice je viditeľná z časti aj sliznica maternice. Vyskytuje sa to často u žien po pôrode.

Ide o nález, ktorý sa vyskytuje pomerne často. Pri každej preventívnej prehliadke sa berie tzv. ster z krčka maternice a ak by vyšiel pozitívny, tak Vaša gynekologička by si Vás určite predvolala. Preto by som nemala obavy.

Hormonálnu antikoncepciu môžete užívať naďalej.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková