Čo znamená diagnóza IDS?

Zodpovedané
28. mar 2019

Dobrý deň,

môj najväčší problém v tele sú hormonálne nerovnováhy a tráviace ťažkosti.

Z tráviacich ťažkostí mám rok aj niečo stanovený GERD, syndróm dráždivého čreva a ľahký stupeň gastritídy žalúdka. Momentálne mám stav žalúdka zhoršený a odzrkadlujúci sa na jazyku. Ten mám na výzor mapový, po jedle mi tŕpne, bolí ma.

Trpím zápchami. Moje telo funguje normálne, keď nejem. Váha behom cca. 2 mesiacov mi išla dole o 6 kg.

Moje ďalšie ťažkosti sú hormonálne. Na jednej strane ochorenie štítnej žľazy autoimunitného typu so sníženou funkciou. Na druhej strane pohlavné hormóny, kde mám stanovenú diagnózu: insuficientnú tvorbu gestagénov s polycystickými vaječníkami.

Na imunológií mi pred ani nie mesiacom bola stanovená diagnóza IDS kombinovaného typu a histaminová intolerancia. Moje telo je stále unavené a zimomravivé, točí sa mi hlava často a nevládzem.

Neviem si predstaviť pracovať, keď koľkokrát v škole si musím pospať na chvíľu. Po škole už len spím pomaly doma aj posediačky a stále mi je zima. Jesť už nejem pomaly nič, lebo žalúdok ma stále bolí, páli a jazyk taktiež. Zápchy ma trápia aj dvojtýždňové.

Čo znamená moja diagnóza IDS komb. typu?

Môžem si na toto vybaviť aspoň invalidný dôchodok?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka tráviacich ťažkostí, tak GERD aj gastritída sa dá zvládnuť medikamentózne. Syndróm dráždivého čreva je diagnóza (črevná neuróza), ktorej pôvod je neznámy, ťažkosti však často zhoršuje stres.
Hlavným prejavom je bolesť brucha s hnačkami. Na prevenciu zápchy sa odporúča dostatok vlákniny v strave, dostatočná pohybová aktivita a dostatočný príjem tekutín.
Únava a zimomravosť sú prejavom zníženej funkcie štítnej žľazy, teda ak sa upravia hladiny hormónov štítnej žľazy, tak tieto prejavy by sa mali zmierniť až vymiznúť.

IDS je skratka pre imunodeficit, rozoznávame viacero typov IDS, jednak humorálny a celulárny.

Imunodeficiencia znamená, že imunitný systém nefunguje úplne v poriadku, IDS sa v dnešnej dobe vyskytujú pomerne často, u pacientov sa najčastejšie prejavuje v podobe opakujúcich sa infekcií.

Tieto diagnózy nespĺňajú kritéria na schválenie invalidného dôchodku.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková