Čo to môže byť? Úzkosť či panická porucha?

Zodpovedané
1. okt 2018

Dobrý deň,

bola som šťastná, zdravá žena a všetko bolo v poriadku. Avšak po druhom pôrode ma po pár dňoch ešte v pôrodnici začalo pichať na hrudníku. Bála som sa, že je to infarkt. Avšak keď mi merali tlak, bol vždy v poriadku. Po príchode domov sa pichanie na hrudi opakovalo ešte častejšie a začala som sa báť, merať si tlak. Mala som vždy nízky pulz, zle sa mi dýchalo, cítila som sa zvláštne, celá som sa triasla a nevedela som sa na nič sústrediť.

Prepukol u mňa strach byť doma sama s deťmi, mesačným bábätkom a 2,5-ročnou dcérou. Bojím sa, že sa mi niečo stane kým je manžel v robote. Strach, že zomriem a strach čo bude s deťmi. Takto fungujem už 9 mesiacov a je mi do plaču. Chcem byť zase fit, nechcem sa trápiť. Ešte aj manžel sa mi smeje, že som hypochonder, že chodím po lekároch a nikde mi nič nenájdu.

Išla som na kardiológiu na EKG. To ukázalo extrasystoli. Tie ževraj nie sú nebezpečné a má ich každý. Mala som aj holter kvôli nízkemu pulzu, ale aj ten dopadol dobre.

Neviem, či mám zájsť ku psychológovi, alebo ku psychiatrovi. Neviem, čo to môže byť.

Ďakujem za Váš názor.

Dobrý deň,

úzkostné poruchy patria k najčastejším duševným poruchám. Úzkostná porucha má psychické a telesné prejavy. K psychickým prejavom patrí porucha sústredenia sa, porucha pozornosti, úzkostná nálada, problém so zaspávaním, vnútorné napätie. Medzi telesné prejavy patrí búšenie srdca, zrýchlenie srdcového tepu, bolesti na hrudníku, sucho v ústach, pocit na vracanie, hnačky, závraty, zhoršené dýchanie, poruchy libida, poruchy erekcie, bolesti hlavy, svalov.

Pri diagnostike úzkostnej poruchy sa najprv musí vylúčiť organická príčina, to znamená, že všetky vyšetrenia od špecialistov (kardiológ, internista, gastroenterológ, pneumológ...) sú negatívne, vtedy začíname uvažovať o tejto diagnóze. Úzkostná porucha je ochorenie ako každé iné, v dnešnej dobe ide o liečiteľné ochorenie. Liečbu úzkostnej poruchy môže zahájiť aj praktický lekár, ktorý pacienta môže následne odoslať k psychiatrovi. Liekom prvej voľby sú antidepresíva, pri zahájení liečby zlepšenie príde najskôr o tri týždne. Liečba nie je na celý život, lieky nám pomôžu zaradiť sa do bežného života, bez toho aby sme mali strach a obavy. Pri úzkosti majú svoje zastúpenie aj relaxačné a meditačné cvičenia, s ktorými nám vedia pomôcť odborníci na psychohygienu. Preto v dnešnej dobe netreba váhať navštíviť odborníka, keďže úzkostnou poruchou v priebehu života trpí 10-25 % populácie.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková