Čo mohlo u mňa spôsobiť vysoký nárast bilirubínu za taký krátky čas?

Zodpovedané
19. jan 2023

Dobrý deň,

koncom septembra 2022 som absolvovala pečeňové testy. Bolo to pred plánovaným otehotnením a hodnotu bilirubínu som mala 9,42. Aj som hneď otehotnela, ale tehotenstvo, skončilo pred mesiacom ako missed abortion v 12. týždni. Bola som na kyretáž. Pečeňové testy som si dala urobiť aj dnes a hodnota bilirubínu stúpla na 16,60. Rozdiel medzi výsledkami je 3 mesiace a 8 dní. Áno, cez Vianoce som jedla aj tučné aj sladké jedlá, nechýbal alkohol.

Dočítala som sa, že bilirubín môžu zvýšiť záťažové životné situácie a mohlo k tomu zrejme prispieť aj moje subjektívne prežívanie straty dieťaťa. Od minulých testov je u mňa zvýšená hodnota triacylglycerolov - predtým 0,87 teraz 1,43. Ostatné parametre sú v poriadku (AST bolo 0,28 teraz 0,29; ALT 0,41 teraz 0,18; GGT 0,38 teraz 0,20; ALP 0,95 teraz 0,99; a lipáza 0,48 teraz 0,54).

Viem, že hodnoty bilirubínu sú u mňa stále v norme (laboratórium uvádza rozpätie hodnôt 4 - 22), ale dosť ma to vystrašilo. Nemám ani príznaky popisované pri vyšších hodnotách bilirubínu ako žltá pokožka a očné bielka, svrbenie, únava či nechutenstvo.

Čo mohlo spôsobiť vysoký nárast bilirubínu za taký krátky čas?

Čo môžem urobiť, aby som ho znížila?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ je hodnota bilirubínu v medziach normy, tak nie je to potrebné to riešiť. Je to fyziologická hodnota.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková