Čo je príčinou krvácania z krčných mandlí?

Zodpovedané
26. apr 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom krčných mandlí. Mám 26 rokov, v mladosti som fajčila, teraz už asi 3 roky nie. Asi pred 2 rokmi počas tehotenstva sa mi začali tvoriť čapy na krčných mandliach. Lekárka na ORL mi vtedy urobila výtery, ktoré boli v poriadku a povedala mi, že pre tvoru čapov môžem ísť na výber mandlí. Na vyšetrení som bola minulý rok v lete. Mandle stále mám.

Poslednú dobu pozorujem, že keď si ich jemne vytlačím, tak mi ide z nich krv. Nemusím si čapy ani vytláčať, no stále mám žlté hlieny s troškou krvi.

Je to bežné, alebo to treba riešiť?

Čo môže byť príčinou čapov s trochou krvi?

Obávam sa rakoviny. Napriek jednému partnerovi mi na gynekológii v minulosti zistili HPV 18, ktoré dnes už mám negatívne.

Ďakujem

Dobrý deň,

nadmernú tvorba čapov spôsobuje aj znížená funkcia mandli. Ak si opakovane čapy vytláčate, tak môže dosjť k poškodeniu tkaniva mandlí, čo sa prejaví drobným krvácaním. Vhodné je skontrolovať nález na ORL a zvážiť vybratie mandlí.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková