Choroba pred plánovanou operáciou

Zodpovedané
12. nov 2018

Dobrý deň,

poprosím vás o radu. O týždeň mám naplánovanú operáciu dutín, ale pred týždňom som dostala nádchu a akosi sa z toho nemôžem dostať. Pred dvoma dňami som mala CRP 16. Mám žlté husté hlieny a upchatý nos. Užívam Pamycon a Aerinazu, ale atb mi nepredpísali práve kvôli plánovanej operácii.

Predoperačné vyšetrenia som absolvovala ešte ako zdravá. Na ORL klinike ma inštruovali len tak, že v deň operácie nesmiem mať horúčku. Ráno na prijme zhodnotia môj stav a anesteziológ a lekár rozhodnú, či operáciu podstúpiť.
Neviem čo spraviť, mám podstúpiť riziko, že som chorá?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,
štandardne sa uvádza, že pred akýmkoľvek operačným výkonom by pacient, ktorý podstupuje operačný zákrok, nemal mať žiadnu respiračnú infekciu najmenej tri týždne pred zákrokom. V niektorých prípadoch, ak mal pacient nezávažnú infekciu, operatér a anesteziológ sa rozhodnú, či sa zákrok zrealizuje alebo nie. Základom je dôkladné vyšetrenie pacienta.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková