Bude mi pečeň obalená tukom robiť do budúcna problémy?

Zodpovedané
5. aug 2019

Dobrý deň,

na sono vyšetrení obličiek mi zistili, že mám na pečeni nález. Je to niečo ako znamienko. Taktiež aj to, že je obalená tukom. Pritom nie som obézna.

Môžem mať do budúcna problémy?

Je potrebné to sledovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri zvýšených hladinách tukov v krvi sa nadmerné množstvo ukladá do pečene.

Ak sa neupraví životospráva a budú pretrvávať stále zvýšené hladiny tukov v krvi, tak sa bude do pečene čoraz viac ukladať tento tuk a postupne sa môže zhoršovať funkcia pečene.

Tuk sa okrem pečene ukladá aj do ciev, čo časom môže viest k srdcového infarktu, cievnej mozgovej príhode (ide o proces, ktorý teba niekoľko rokov).

Dôležité je pravidelne sledovať hodnoty lipidov (tukov) v krvi a ak je to potrebné, tak zahájiť liečbu.

Na regeneráciu pečene a na podporu funkcie je vhodné užívať pestrec mariánsky. Na úpravu vysokého cholesterolu sa odporúča v úvode diéta s obmedzením tukov v strave a preparáty s omega3 mastnými kyselinami.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková