Bolesti po lumbálnej punkcii

Zodpovedané
11. mar 2019

Dobrý deň,

pred týždňom mi robili lumbálnu punkciu a do včera som bola v nemocnici. Cítila som sa dobre, podávali mi infúzie a lieky. Dnes som prvý deň doma a mám veľké bolesti v mieste vpichu a v pravej nohe. Dá sa mi len ležať. Lieky na bolesť nezaberajú.

Je to v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

niektorí pacienti po lumbálnej punkcii majú tzv. postpunkčný syndróm, ktorý je sprevádzaný bolesťami hlavy a bolesťami v mieste vpichu.

Ťažkosti zvyčajne spontánne odoznejú, niekedy však trvajú týždne. Odporúčajú sa lieky tlmiace bolesť, kofeín, pokojový režim a dostatok tekutín.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková