Bolesť v strede chrbtice a tlaky na hrudi

Zodpovedané
23. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému. Pociťujem miernu bolesť v strede chrbtice a tlaky na hrudi. Inak sa cítim v pohode, len tie tlaky smerujúce k ľavému prsníku sú znervozňujúce.

Čo to môže spôsobovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri pociťovaní tlaku na hrudníku je potrebné podrobne popísať ťažkosti. A to hlavne, že za akých okolností vznikajú tlaky na hrudníku, kedy prestanú, ako dlho trvajú. Dôležitý je aj vek pacienta.

Tlak na hrudníku sa najčastejšie u ľudí po 40 roku života spája s ochorením srdca. A to najčastejšie koronárna choroba srdca. Laicky napísané tzv. upchávanie ciev, čo môže vyústiť do srdcového infarktu.

Každý pacient s tlakom na hrudníku by mal byť vyšetrený u svojho lekára. Malo by byť realizované EKG vyšetrenie a ďalšie vyšetrenia, ktoré už indikuje Váš lekár.

Niektorí pacienti pociťujú tlak na hrudníku na ľavej strane pri ťažkostiach s hrudnou chrbticou, kedy sa bolesť propaguje zozadu dopredu. Sú závislé na pohybe.

Tlakové bolesti sa ďalej vyskytujú pri silnom kašli alebo pri úzkostiach. Aj v týchto prípadoch sa realizuje EKG vyšetrenie, aby sa vylúčil problém na srdci.

Bolesť vychádzajúca od chrbtice sa zvyčajne utlmí po podaní lieku proti bolesti. Ak by bol pôvod bolesti v srdci, tak táto bolesť bude pretrvávať aj napriek liekom proti bolesti.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková