Aký by ste zvolili postup liečby po MRI kolena?

Zodpovedané
4. máj 2022

Dobrý deň,

bola som na MRI.

Výsledky:
LCA, LCP: primeranej šírky a signálu.
LCL: primeranej šírky.
LCM: mierne zhrubnuté, zachovanej kontinuity, proximálne od LCM je zmnožená tekutina v burze.
Mediálny meniskus je redukovaného objemu, susp. stp.parc.menisektomii, je dislokovaný extraartikulárne v úrovni tela,
fokusy kostného edému na periférii mediálneho kondylu femuru a tibie nad a pod meniskom.
Laterálny meniskus mierne redukovanej výšky, nehomogénneho signálu, bez traumatických zmien.
Chrupavky váhonosných kompartmentov sú zúžené, na mediálnych kondyloch takmer spotrebované, s odhalením
subchondria, so subchodnrálnym edémom. Na laterálnych kondyloch chrupavka mierne zúžená, nehomogénneho
signálu, bez reakcie subchondria.
Mediálna kĺbna štrbina je zúžená, marginálne osteofyty obojstranne.
Patella Wiberg III., v primeranej výške, chrupavka pately a trochley femuru je nerovnomerne zúžená, s nerovnosťami
miestami na hrebeni pately a v žliabku trochley i hlbšími defektmi, bez dosahovania na subchondrium, bez reakcie
subchodnria.
Retinakula pately zachované.
Lig.patelae a LQF primeranej šírky a signálu.
Intraartikulárna tekutina je výraznejšie zmnožená suprapatelárne.
Popliteálna mediálna burza bez náplne.
Objmenejšie subtendinózne gang,lion m. gastrocnemius med.
Synovitída TF kĺbu, so subchodnrálnymi pseudocystami, s intraosálne propagovaným synoviálnym ganglion do priľahlej
dorzálnej hryn tibie.

Záver:
Extraartikulárna extúzia rezidua MM.
Mediálna burzitída.
Tendinopatia LCM.
Chondropatia mediálneho váhonosného kompartmentu gr. IV., laterálneho gr. II.
Chondropatia pately a trochley femuru gr. III.
Zmnožená intraratikulárna tekutina.
Artróza TF kĺbu s intraosálnym ganglion.
Gonartróza gr. II.-III., akcentovaná v mediálnom kompartmente.

Ako pokračovať s kolenom po nižšie uvedenom MRI?

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže nie som ortopéd, tak sa nemôžem vyjadriť k liečbe. Toto je otázka vyslovene iba pre ortopéda.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková