Ako zmierniť zažívacie ťažkosti v tehotenstve?

Zodpovedané
1. feb 2022

Dobrý deň,

som v 7. týždni a už 5 - 6 dní mám zažívacie ťažkosti. Po každom jedle sa cítim zle, jedlo ma nafukuje. mám stále tú istú nepríjemnú chuť v ústach po cca 10 minútach po jedle. A to nezávisle od toho, čo som práve jedla. Pogrgiavam. Menia sa mi chute. Čo som jedla s obľubou včera, dnes sa na to nemôžem ani pozrieť.

Kvôli horeuvedeným ťažkostiam môj denný príjem jedla spadol na menej ako polovicu ako pred tehotenstvom. Obávam sa, že málo jem.

Čo by som mala robiť?

Mám jesť aj nasilu zdravé jedlá?

Mám sa riadiť aktuálnymi chuťami a keď nechutí, tak jednoducho nejesť?

Ďakujem

Dobrý deň,

v otázke popisujete typické tehotenské nevoľnosti, ktoré má veľa tehotných žien. Nemá význam jesť nasilu jedlá, o ktorých ste presvedčená, že ich treba jesť, pretože sú zdravé. Vhodné je konzumovať potraviny, ktoré tolerujete. Táto nevoľnosť spontánne vymizne s ukončeným prvým trimestrom.

Pri silnom vracaní Vám môže Váš lekár predpísať čapíky proti vracaniu.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková