Ako zmierniť opakujúce sa zápaly močových ciest?

Zodpovedané
11. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Nemám ešte ani 25 rokov, do budúcna plánujem ďalšie dieťa a neustále sa mi vracia zápal močových ciest. Vždy týždeň pred menštruáciou mám pálenie, svrbenie pri močení, občas dokonca krv. Akonáhle začne menštruácia, tak tieto bolesti zmiznú na celý týždeň a objavia sa vždy po skončení menštruácie.

Bola som s tým u obvodného lekára. Ten mi odporučil návštevu gynekológa, kde som dostala antibiotiká, ale žiadnu inú liečbu. Vraj pokiaľ by sa mi to opakovane vracalo, mám ísť ku urológovi. Tam ma sestrička objednala až o dva mesiace s tým, že je to akútny prípad.

Môžem si pomôcť nejako aj sama?

Oblečená chodím teplo, nosím termooblečenie, tielko plus občas aj termopás. A to vždy vtedy, keď pocítim chlad na kríže. Hygiena je pravidelná, každý deň sa sprchujem, po použití wc sa oplachujem, nepoužívam žiadne parfumované mydlá, len gél na intímnu hygienu.

Môžem nejako upraviť stravu, aby som sa tohto problému zbavila, prípadne si trošku polepšila?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri opakujúcich sa infekciách močového systému by mal byť pri každej infekcii vyšetrený moč, aby sa zachytila baktéria, ktorá spôsobuje infekciu.

Následne sú pacienti odoslaní ne urologické vyšetrenie, kde sa realizuje ultrazvukové vyšetrenie obličiek a močového mechúra. Na základe rozhodnutia urológom ďalšie vyšetrenia, ktoré posúdia funkciu močového mechúra a obličiek.

Čo sa týka režimových opatrení, tak pri infekciách močových ciest je najdôležitejší dostatočný príjem tekutín, ktorý by mal byť cca 2l na jeden deň (najlepšie čistá voda alebo nesladený čaj).
Ďalej sa odporúčajú preparáty s výťažkom z brusníc, ktoré zabraňujú priľnutiu baktérii k stene močového mechúra.

Okrem iného sú v lekárňach dostupné preparáty ako napr. Cistibell, Canephron alebo Hyaluron N-medical URO. Účinky Canefronu a CIstibelly boli overené klinickými štúdiami, ide o kombinované fytoterapeutické preparáty. Kyselina hyalurónová ochraňuje vnútornú vrstvu mechúra pred toxickými komponentmi v moči.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková