Ako zamedziť opakovaným bolestiam hrdla?

Zodpovedané
27. feb 2023

Dobrý deň,

pracujem už 4 roky v MŠ s 13 deťmi. Vždy cez zimu užívam hlivu ustricovú ako podporu imunity. Často som totiž od detí ochorela, už to je omnoho lepšie. Od októbra ma však stále a často trápia bolesti hrdla spojené s jednodňovou bolesťou celého tela, zimnicou a teplotou do 38°C. V októbri ma tak veľmi bolelo hrdlo, že som nemohla ani rozprávať, nie to ešte niečo prehĺtať. Bol mi zistený zlatý stafylokok v hrdle, preliečený Amoksiklavom. V decembri som mala znova bolesti hrdla a trvali asi dva týždne, z výteru nič nevyšlo, ale bolel ma až koreň jazyka. Navštívila som ORL ambulanciu, kde mi lekárka kamerou pozerala do hrdla a našla mi nejaké biele čapy dole nižšie na boku v hrdle. Predpísala mi Zinnat 500. Hneď na druhý deň užívania bolesti prešli a zrazu som bola úplne zdravá. Doužívala som balenie na 5 dní a na kontrole bolo všetko v poriadku. Lekárka mi odporučila orálne probiotiká Bac-Entos, ktoré som aj užívala. Po dvoch týždňoch sa však bolesť hrdla vrátila, ale večer som si dala probiotiká a prešlo to do rána. Po mesiaci teraz znova teplota jeden deň, bolesť tela, svalov, hlavy a hrdla. Vyležala som to, hodnotu CRP som mala 32, ale ďalšie antibiotiká som už nechcela. Celkovo sa už cítim dobre, ale dnes je to štvrtý deň a hrdlo bolí síce výrazne menej ako v nedeľu a pondelok, ale bolí stále.

Užívam Dorithricin, kloktám Tantum Verde. Krčné mandle už nemám.

Mám ísť znova na výter, keďže mám okrem bolesti aj posiate hrdlo vriedkami?

Aké iné vyšetrenie by som mala absolvovať?

Prečo mám časté bolesti hrdla?

Môžem niečo zanedbať, ak nepôjdem k doktorke na výter?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte okrem bolestí hrdla aj kašeľ alebo pokašliavate, tak je vhodné skontrolovať serológie na chlamýdie a mykoplazmy.

Je potrebné ďalej zvážiť aj kontrolný ster z hrdla, do liečby by som odporučila nasadiť Broncho-Vaxom - je potrebné to skonzultovať s vašim lekárom.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková