Ako rozoznať bolesť žlčníka od bolesti chrbta?

Zodpovedané
23. nov 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. S prestávkami už dlhšiu dobu pociťujem bolesť v oblasti pravého rebra, pravého boku ale aj pod pravou lopatkou a v strede chrbta. Nie po jedle, skôr stále. Pri druhom tehotenstve cca 7 rokov dozadu mi boli na sone zistené žlčníkové kamene. Vtedy nikto nič neriešil.

Viem ako laik nejako rozoznať, či ma bolí žlčník alebo chrbát?

Bolí ma to totiž naraz.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte podozrenie, že môže ísť aj o bolesť žlčníka bolo by vhodné doplniť sonografické vyšetrenie brucha.

Bolesť žlčníka je zvyčajne pod pravým rebrovým oblúkom a môže vyrážať dozadu do chrbta, málokedy viete nájsť úľavovú polohu, bolesť chrbta sa zvyčajne zhoršuje pri pohybe a pacient si vie nájsť polohu, v ktorej sa mu zmiernia ťažkosti.

Pri problémoch so žlčníkom sa pacienti sťažujú na nadúvanie a pocit zlého trávenia.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková