Ako môže 30 ročný chalan pribrať?

Zodpovedané
29. jún 2019

Dobrý deň,

mám 30 rokov a vážim iba 60 kg. Nedarí sa mi pribrať a celkovo vyzerám veľmi chudo. Vyzerám podvýživene. Snažím sa jesť čo najviac, no hneď ma rozbolí brucho.

Bol som aj na preventívke. Lekárka mi zobrala krv a vraj je všetko ok.

Moja váha kolíše. Keď schudnem, tak vážim aj 58 kg. Keď priberiem, tak maximálne do 68 kg.

Čo mi odporúčate?

Ako môžem pribrať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak sú u Vás prítomné bolesti brucha po jedle a nemôžete pribrať, bolo by vhodné gastroenterologické vyšetrenie.

Lekár pri gastrofibroskopii odoberie vzorky zo žalúdka na zistenie prítomnosti Helicobaktera, poprípade sa odoberú vzorky z tenkého čreva. Takto sa môžu diagnostikovať malabsorbčné syndrómy.

Ak sa vylúči nejaký chorobný proces na tráviacom trakte, tak je dôležité mať správne stravovacie návyky. To znamená jesť päťkrát denne vyváženú stravu v menších dávkach.

Na podporu chuti do jedla sa odporúčajú užívať vitamíny skupiny B.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková