Ako liečiť žlčníkové kamene, keď plánujem ostať tehotná?

Zodpovedané
4. dec 2019

Dobrý deň,

mám menšie žlčníkové kamene (1,2 a asi 0,6 mm). Občas mi robia problémy, bolesť mi vystreľuje do stredu brucha a do chrbta (plus mám kŕče). Asi pol roka pijem pravidelne žlčníkové čaje. Môžem povedať, že mi pomáhajú. Ak však pár dní zabudnem, kamene sa ozvú. Doma mám aj Algifen. Plánujem tehotenstvo.

Mohla by som cez tehotenstvo piť uvedené čaje?

Aké lieky by som si mohla dať od bolesti?

Operujú sa aj také malé kamene?

Niekedy mi tie kamene podráždi aj čistá voda, inokedy ich nepodráždi ani majonéza.

Čo by ste mi odporučili vzhľadom na plánované tehotenstvo?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte opakovane žlčníkové koliky, tak najlepším riešením je operácia žlčníka, teda jeho vybratie.

U žien, ktoré mali problém so žlčníkom sa v tehotenstve ťažkosti zvyčajne zvýraznia, pretože rastúcou maternicou dochádza k miernemu útlaku žlčníka.

Odporučila by som Vám konzultovať chirurga a tento problém vyriešiť ešte pred otehotnením, pretože v tehotenstve sú obmedzené možnosti medikamentóznej liečby.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková