Ako liečiť zapálené červené hrdlo bez antibiotík?

Zodpovedané
27. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V noci, keď si ľahnem, tak kašlem. Mám podráždené mandle a hrdlo. Ale cez deň nekašlem.

Prečo je to tak?

Ako liečiť zapálené červené hrdlo bez antibiotík?

Aký máte názor na výber mandlí v 40tke?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak majú pacienti bolesti hrdla a nie sú prítomné horúčky, zvyčajne ide o vírusovú infekciu, kedy nie je potrebná antibiotická liečba.

Dôležitá je symptomatická liečba. Odporučila by som robiť si výplachy dutiny ústnej so zriedeným 3% peroxidom vodíka s vodou v pomere 1:1 (3% peroxid vodíka sa dá kúpiť v lekárni), alebo si môžete kúpiť rôzne prípravky na dezinfekciu dutiny ústnej ako napr. Garganta, Jox sprej, Glimbax.

Ak trpíte častými angínami, tak vybratie mandlí sa realizuje aj vo Vašom veku, nie je určená veková hranica, dokedy sa môžu vybrať mandle.

K tomuto zákroku sa musí vyjadriť ORL lekár. Večerný kašeľ, ktorý sa zhoršuje v ľahu, sprevádza mnoho infekcií. Ak ide o hyperreaktivitu dýchacích ciest, vtedy sa tiež odporúča symptomatická liečba. Teda sirupy na suchý alebo vlhký kašeľ.

Ak by sa Váš zdravotný stav nezlepšil na tejto liečbe, mali by ste navštíviť Vášho lekára.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková