Ako liečiť chronickú plynatosť?

Zodpovedané
13. nov 2019

Dobrý deň,

už asi 10 rokov ma trápi každodenná plynatosť. Začalo to v čase, keď som mala 15/16 rokov. Mala som zlú stravu a väčšinou som jedávala veľa sladkého a veľa pečiva. To mi spôsobovalo zápchu a silnú plynatosť.

Keď som neskôr začala pracovať, tak som sa začala normálne stravovať. Stolicu mávam pravidelnú, ale plynatosť neustupuje. Môžem zjesť aj jablko a hneď ma nafúkne.

Skúšala som rôzne bylinky aj voľnopredajné lieky, probiotiká, aloe vera čaje. Ale všetko pomôže plynatosť len zmierniť a nie vyliečiť. K lekárke s týmto problémom už nechodím. Tá mi povie, že to mám zo stresu. Pritom nemám žiadne stresové zamestnanie a ani rodinné problémy.

Jediné čo mi spôsobuje stres je problém, ktorý opisujem. Je to veľmi obmedzujúce v práci a aj v spoločenskom živote. Lekárka mi kedysi robila testy na celiakiu a mlieko. Vraj je všetko v poriadku. Výsledky baktérie helikobakter vyšli negatívne. Takže ma lekárka považuje za simulanta.

Mávam tupé bolesti vľavo od pupka dole. Čítala som, že takúto plynatosť môže spôsobovať porucha pankreasu.

Mohla by to byť príčina môjho problému?

Snažím sa jesť zdravo, sladké jem málo. Netrpím obezitou, som štíhla.

Ďakujem za akúkoľvek radu

Dobrý deň,

pri probléme s pankreasom by te mali pravdepodobne aj iné príznaky ako len nadmernú plynatosť.

Príčinou môže byť aj určitý druh malabsorbcie. Na mlieko a celiakiu ste mali robené testy, ďalšie testy by Vám pravdepodobne urobil gastroenterológ. Preto by som odporučila gastroenterologické vyšetrenie.

Určite by som Vám ešte odporučila užívať probiotiká a na zlepšenie trávenia môžete vyskúšať kvapky Iberogast. Je to preparát z rôznych byliniek.

Ak by boli všetky vyšetrenia negatívne, tak pravdepodobne pôjde o funkčnú poruchu tráviaceho traktu a v tomto prípade by som odporučila vyskúšať držať tzv. Low FODMAP diétu, ide o diétu, pri ktorej vysadíte potraviny s vysokým obsahom fermentovateľných cukrov, na internete nájdete bližšie informácie a recepty.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková