Ako dlho sa slezina a uzliny vracajú po mononukleóze do normálu?

Zodpovedané
27. jan 2021

Dobrý deň,

pred 3 mesiacmi mi bola zistená prekonaná mononukleóza. Testy mi robili na základe zväčšených lymfatických uzlín na hlave a krku. Pár dní na to som začala pociťovať tlak na hrudi pod ľavým rebrom a za hrudnou kosťou.

Moja lekárka to zhodnotila ako pravdepodobne zväčšenú slezinu, čo býva pri mononukleóze časté.

Ako dlho sa slezina a uzliny po mononukleóze vracajú do normálu?

Pod rebrami vľavo ma stále tlačí a občas aj páli za hrudnou kosťou.

Je niečo, čo by slezine pomohlo?

Ďakujem

Dobrý deň,

zväčšená slezina nezvykne tlačiť, ide často o náhodný nález na sonografickom vyšetrení. Tlaky na hrudnej kosti môže zapríčiniť problém so srdcom, pálenie záhy, problém s chrbticou.

Čo sa týka zväčšenia lymfatických uzlín a sleziny po mononukleóze, tak je to veľmi individuálne. U niekoho sa uzliny vrátia do pôvodnej veľkosti v priebehu pár týždňov a u iných pacientov sú uzliny zväčšené aj niekoľko mesiacov.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková