Ako dlho musí byť syn izolovaný, keď má kiahne?

Zodpovedané
5. jan 2019

Dobry večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom môho syna, ktorý 31. decembra 2018 dostal kiahne. Ako dlho musí byť izolovaný? Kedy sa môže ísť pohrať na dvor?

Ďakujem za odpoveď

Pri kiahňach je zdrojom nákazy chorý človek, pacient začína byť infekčným posledným dňom inkubačnej doby, a končí sa premenou posledného pľuzgieru na chrastu. Obsah v pľuzgierikoch je infekčný až pokiaľ nezaschne posledná vyrážka, teda dieťa by malo byť izolované 1-2 týždne, do vyschnutia všetkých pľuzgierikov.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková