Aké sú možné príčiny náhlej straty čuchu?

Zodpovedané
22. okt 2019

Dobrý deň,

v zahraničí ma chytil asi zápal dutín. Mám upchatý nos, cítim pobolievanie a štípanie v nosohltane. Som alergička. Mala som upchatý nos, vyfukovala som spočiatku číre a potom žlté a žlto-zelené hlieny.

Čo ma trápi najviac je to, že tri dni necítim žiadne vône. Chute len základné. Do nosa si dávam Muconasal a Sanorin. Nos si preplachujem Vincentkou a rovnako sa nad Vincentkou aj naparujem. Okrem toho v nosohltane cítim hlien, ktorý neviem ani vyfúknuť a ani nejako oddeliť, aby si našiel cestu von inak.

Ako dlho asi potrvá a čo sú vlastne možné príčiny náhlej straty čuchu?

Ide o dočasný stav?

Čo mi pomôže?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

myslím si, že ide o dočasný problém. Akonáhle sa vyliečite a odozneje nádcha a odpuchne sliznica nosa, tak by malo dôjsť k návratu čuchu.

Pri pocite plného nosa sú dostupné lieky na lekársky predpis, ktoré pomôžu uvoľniť prínosové dutiny aj nos (Aerinaze, Clarinase).

Ak sa nádcha nezlepšila po týždni, tak by ste mali vyhľadať lekára, ktorý zhodnotí, či je potrebná antibiotická liečba.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková