Aké ochorenie môže signalizovať nízka hladina pankreatickej elastázy?

Zodpovedané
22. mar 2023

Dobrý deň,

som 40-ročná žena a môj problém trvá už viac ako rok, kedy som začala mať bolesti v epigastriu pod hrudnou kosťou. V júli 2022 som absolvovala sono - bolo negatívne. Problémy sa postupne pridružovali. Občas sa objavila žltá stolica. V auguste 2022 mi gastroenterológ nechal urobiť CT, bolo v poriadku. Podstúpila som vyšetrenie žalúdka - endoskopiu, odber krvi, opäť mi nič nezistili.

Medzitým sa mi začali robiť modriny, bola odoslaná na hematológiu, všetko bolo v poriadku. V decembri sa mi stav zhoršil. Bolesti som mala už aj pod ľavým rebrovým oblúkom s vyžarovaním do chrbta. Bola som odoslaná na chirurgiu, kde mi opäť robili sono, znovu bez nálezu.

V januári mi na pečeni zistili hypervaskulárne arey vs. perfúzne zmeny/THID. Ostatné orgány ako slezina, pankreas a obličky boli bez patologických zmien, bez lezií. Bolesti však stále pretrvávali. Tak som išla ku inému gastroenterológovi, ktorý mi odobral vzorky stolice, kde bola zistená veľmi nízka hladina pankreatickej elastázy -102, 5 ug/g. Záver znel - pankreatická insuficiencia. Bojím sa rakoviny pankreasu. Zistila som, že takéto hodnoty už zodpovedajú vážnejšej pankreatickej nedostatočnosti.

Prosím, o akú diagnózu môže ísť?

Je možné, že toto ochorenie nezistilo ani MR/MRCP?

Ďakujem

Dobrý deň,

z tohto výsledku sa nedá určiť diagnóza.

Pokiaľ by ste mali nádor, tak by sa to zobrazilo na MR/CT vyšetrení.

K hodnote pankreatickej elastázy by mal zaujať stanovisko Váš gastroenterológ.

Zvážila by som kvôli bolestiam ešte vyšetrenie u fyzioterapeuta.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková